2009. február 17., kedd

Saláta tortillával

Ez a saláta a férjem remekműve, tőle tanultam és valami eszméletlen finom. Ugyebár a németek nagy grillezősek és amikor összejönnek egy kicsit a kertbe sütögetni és sörözni, mindenki azt hoz magával amit a legegyszerűbben be tud szerezni vagy amit a legjobban el tud készíteni. Christopherre mindig a saláta és a szósz jutott. Habár első ránézésre nagy tudományt nem igényel az elkészítésük, mégis ahhoz hogy ne húzzukel a szánkat a "saláta" szó hallatán, hogy az tényleg ízletes legyen, ahhoz már kell egy kis érzés.

Ez a saláta a kedvenc, hetekig el tudnék belőle élni. Ezenfelül még azoknak is ízlik, akik salátát és zöldségeket nem szívesen esznek, tehát nekik is elkészíthetjük. Plusz nagyon egyszerű.
Nem szaporítom tovább a szót, íme:


Hozzávalók: az alábbiakból bármi amit szeretünk, ami éppen van otthon

- salátakeverék (én mindig egy 200 g-os "zacskós" salátát veszek, mert ha 4 salátából csinálok egy salátás tálat abból rengetek lesz. Persze ha egy 6 fős vendégsereg érkezik, akkor nyugodtan csinálhatjuk friss salátafejekből is
- egy kis tál nyers gomba vékonyan felszeletelve
- 1-2 pritaminpaprika vékony csíkokra felszeletelve, majd félbevágva őket
- 1 kis tál olivabogyó (olyan ízesítésű és színű amilyet akarunk)
- 2 db reszelt sárgarépa
- 1 konzerv kukorica
- 1 konzerv bab
- 1-2 paradicson felszeletelve
- 1 lilahagyma vagy 3-4 póréhagyma vékonyan felkarikázva
- 1 mozzarella kockákra vágva
Én például ma este ezekből az összetevőkből készítettem el a tortillához való tölteléket. Mindegyik összetevőt egy kis tálba vagy kis tányérba szedjük ki. Egyedül a salátakeverék igényel egy nagyobb tálat. Persze bármilyen más zölséget, fűszereket használhatunk.

- tortilla lapok
(kettőnknek 8 db tortillalapra van szükségünk)
A sütőben melegítsük fel őket ahogyan a csomagoláson fel van tűntetve. Amit most én vettem 200 fokon kellett őket 10 percig a sütőben melegíteni. Ha kivesszük őket a sütőből, fontos, hogy takarjuk le őket kendővel, mert különben hamar kihűlnek és megkeményednek.

- szósz:
bármilyen szószt készíthetünk, ízlésünknek megfelelően. Christopher szósza így néz ki (megjegyzem olyan finom, hogy csak úgy inni is tudnám:

- 1 kis vörös- vagy lilahagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 pohár joghurt
- löttyintés ecet (én leginkább balzsamecetet használok)
- löttyintés olaj
- 1 evőkanál mustár
- 1 teáskanál méz
- só, bors

A hagymákat apróra vágjuk és a többi hozzávalóval együtt beleöntjük a joghurtba. Az egészet összeturmixoljuk. Fontos hogy összeturmixoljuk őket, mert ezzel lesz a szósz folyékony állagú és így a hagyma is összeturmixolódik.
Hogyan szolgáljuk fel ezt az étket?


Az összes összetevőt kirakjuk az asztalra, tehát a szószt a különböző zöldségeket, sajtokat kis tálkákban, tányérokban külön-külön.
Veszünk egy tortilla lapot és megrakjuk a különböző finomságokkal. Olyan zölséget, sajtot, stb vesszünk, annyi mennyiségben ahogyan akarjuk. Leöntjük szósszal és megpróbáljuk felcsavarni őket. Néha persze előfordul hogy annyi minden van a lapon, hogy éppen a két oldalról fel tudjuk hajtani... néha potyog és folyik .... nem baj az íze kárpótol mindenért.

A szalvétáról ne feledkezzünk meg!


2009. február 10., kedd

Zöldség gulyás

Ez megint egy recept, amihet nagyon könnyen elkészíthetünk. Nem kell hozzá semmi más csak pár darab zöldség. Nézzük meg pontosan mire is lesz szükségünk:

- 1 vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 nagy szálú póréhagyma
- 3 db nagyobb burgonya
- 2 db paprika (én egy piros és egy sárga pritaminpaprikát hasznátam fel, de lehet sima paprikát is használni)
- 2 paradicsom
- ha van még otthon bármilyen más zöldségünk, azt is beledobhatjuk (gomba, cukkini, brokkoli, stb). Nekem volt még otthon pár darab gombám is, tehát azt is belefőztem
- majoranna
- pirospaprika
- őrölt kömény
- vegeta
- só, bors
- friss vagy szárított petrezselyem

Karikára felvágjuk a vöröshagymát és a póréhagymát. A fokhagymát fokhagymanyomóval áttörtjük. Veszünk egy tálat olajat öntünk bele és belerakjuk a hagymákat.
A zöldségeket feldaraboljuk, kis kockákra vágjuk. A burgonyát kb. 1 cm-es darabokra vágjuk fel, mivel a burgonyának több időre van szüksége hogy puhára megfőjön.
Az olajon a hagymákat megdinszteljük, majd beleöntjük a zölségeket. Felöntjük egy kis vízzel és megsózzuk, megfűszerezzük őket. Vigyázzunk, hogyha már vegetát használtunk, ne sózzuk meg a zöldségeket nagyon, mert a vegeta is már elég sok sót tartalmaz.
Főzzük a zöldségeket puhára, amennyiben még szükséges öntsünk hozzá mindig egy kis vizet, de ügyeljünk arra, hogy a végén nehogy levest kapjunk belőle.
Ha kész szórjuk meg petrezselyemmel. A legjobb ha frisset használunk, mert a friss petrezselyem adja ki legjobban az ízét.

Én pont most készítettem el a gulyást, nagyon ízlett mindannyiunknak! Vegetáriánus fasírtot tálaltam hozzá.

Jó étvágyat!

Vega fasírt


Ezt a fasirtot nagyon egyszerű elkészíteni. Lássuk hogyan is készül el.

Hozzávalók:
1 csésze burgonyapehely
1 csésze prézli
1 csésze zabpehely
kb. 1 és 1/4 csésze víz
én csészének egy 2 dl-es bögrét használok
kb. 8 evőkanál lenmag ledarálva
én régi kávédarálóval darálom meg őket. Fontos hogy meglegyen darálva, mivel ez a fasírt tojást nem tartalmaz. A megdarált lenmag viszont a tojás tulajdonságaival rendelkezik és ez fogja "összetartani" a fasirtot.
fűszerek: vegeta, só és bármilyen fűszer ami éppen passzol a fasírthoz tálalt főételhez. Én például múltkr provinci fűszerkeveréket és egy kis őrölt csilit tettem a vegetához

Először összekeverjük a száraz anyagokat hogy egyenletesen el legyenek keveredve. Ehhez öntjük hozzá a vizet. Először csak 1 csészényit öntsünk hozzá, és utána nézzük meg hogy még mennyit kell utána önteni. Nekem általában 1 és 1/4 csésze vízre van szükségem. A legjobb ha a kezünkkel gyúrjuk őket össze.

Kis lapos gombóckákat formálunk belőlük és forró olajban kisütjük őket.

2009. február 8., vasárnap

Sárgarépatorta



Ezt a receptet Apu párjától kaptam, persze egy kicsit átalakítottam: kevesebb cukor, az is barna, teljes kiörlésű liszt és több fűszer.


Tehát a recept:

Hozzávalók:

- 6 db tojás
- 300 g barna cukor
- 600 g liszt (fele teljes kiörlésű, fele fehér liszt)
- 7 db nagyobb répa finomra reszelve
- 1/2 csomag sütőpor
- 200 g puha margarin
- fűszerek: fahéj, őrölt szegfűszeg (én még raktam hozzá egy kis őrölt koriandert is)

A tojást és a cukrot habosra keverjük és hozzáöntjük a többihez. Alaposan összekeverjük az egészet és kivajazott/margarinozott sütőben 200 fokon kb. 30-40 perc alatt aranysárgára sütjük.


Burgonyagrátin

Ez a legegyszerűbb meleg étel a világon. 15 perc alatt össze lehet mindent készíteni, bár 1 órán keresztül kell a sütőben sütni.

Hozzávalók:
- 1 kg burgonya
- 1 nagyobb hagyma
- só, bors, szerecsendió
- 40 g vaj
- 100 g reszelt sajt
- 2 tojás
- 375 g tejszín
- majoranna

A meghámozott borgonyát gyalun nagyon vékonyra legyaluljuk. Fontos hogy gyaluval csináljuk meg, mert szerintem kézzel nem lehet nagyon vékonyra vágni a krumplit és akkor nem fog átsülni. A hagymát szintén vagy a gyalun vékony karikákra legyaluljuk vagy késsel vágjuk karikákra.
A jénai tált vajjal kikenjük belerakjuk a burgonyát és a hagymát összekeverve.. Ügyeljünk rá, hogy vízszintesen feküdjenek egymáson és ha lehet ne tapadjanak nagyon a burgonyák egymáshoz.
A tejszínt összekeverjük a tojással, sózzuk, borsozzuk és a szerecsendióval is megfűszerezzük. Belekeverjük még a sajt felét is. Ezt az egész masszát ráöntjük a burgonyára, a tetejét megszórjuk a maradék sajttal.
200 fokos sütőben 1 órán át keresztül sütjük. Tálalás előtt megszórjuk a majorannával.

Sütőben sült zöldségek indiai fűszerekkel


Ezt a receptet még egy régi kedves barátnőmtől kaptam, aki az indiai konyha "mestere" volt. A recept nagyon egyszerű, tulajdonképpen különféle zöldségekre van szükségünk és egy pár keleti fűszerre. Azért jók a zöldséges ételek, mert mindig ami éppen van otthon, azokat használhatjuk fel számtalan variáció szerint. Az itt felsorolt zöldségek is példa jellegűek, múltkor például raktam hozzá (bevallom félve) brokkolit is, el nem tudtam képzelni, hogy a brokkoli hogyan fog kijönni az indiai fűszerekkel. Olyan finom lett, hogy úgy halásztam ki lopva a brokkolikat, hogy nekem több jusson :-)

Hozzávalók:
- kb. 4 db közepes méretű burgonya
- 3-5 db zöldpaprika
- 3 paradicsom
- bármilyen egyéb zöldség még ami otthon van gomba, brokkoli, patiszon, cukkini, padlizsán, stb. - só
- őrölt kömény (közepesen mehet belőle)
- koriander (közepesen mehet belőle)
- szerecsendió (nem kell sok)
- római kömény (a kedvencem, sok mehet belőle)
- kurkuma (közepesen mehet belőle, csak a végén kell rárakni, amikor a zöldséget kivettük a sütőből)
- olaj

A zöldségeket közepes méretű darabkákra vágjuk, karikázzuk és összekeverjük a fűszerekkel, olajjal. A fűszerezést nem tudom pontosan leírni, az a lényeg, hogy minden zöldséget jól átjárjon minden fűszer és szép színes legyen a végén. Nagy tepsibe leterítjük őket és a sütőben 180 fokon puhára sütjük őket (min. fél óra).
Én fűszeres barnarizzsel tálalom, tehát amikor a rizst főzöm ugyanazokból az indiai fűszerekből rakok hozzá, mint a zölségekhez. Tehát sót, koriandert, római köményt és kurkumát.